Petrovy stránky

Deník - rok 2019

Znovu zlato

12. května 2019

Zlatá medaile

Ve včerejším článku jsem psal o tom, že Anička a spol. soutěžili v Hradci Králové a byli první (ze čtyř). Dnes soutěžili v Pardubicích a byli opět první, tentokrát z osmi! Jsou opravdu dobří a moc jsem jim to přál. Dnešní soutěž byla poslední v tomto školním roce. Budou mít ještě nějaká veřejná vystoupení a v příštím školním roce nacvičí zase nějakou novou sestavu.

Až budu mít chvíli čas, tak dám do sekce Video jejich taneční vystoupení, abyste viděli, jak tančí a co je to ten "Street dance" :-).

Taneční kroužek

11. května 2019

ZUŠ Karla Malicha

Už několik let navštěvuje Anička taneční kroužek v Holicích. Každé úterý a čtvrtek odpoledne chodí do ZUŠ Karla Malicha, kde mají tréninky. Já ji pak vyzvedávám a vozím ji domů. V kroužku tančí tzv. "Street dance" neboli pouliční tanec.

Celý rok nacvičují sestavu a pak objíždějí soutěže. Zrovna dnes byla soutěž v Hradci Králové v Aldisu a Anička a spol. se umístili ve své kategorii na prvním místě (ze čtyř). To bylo radosti :-). Na památku dostali medaile a diplom a k snědku dort. Nakonec si nechali udělat společnou fotografii u fotografa, který tam měl fotokoutek.

Nový mobilní telefon

7. května 2019

LG

Nevím, jak je to u vás, ale já když si koupím něco hezkého, tak z toho mám upřímnou radost :-). S navigací to nedopadlo, tak jsem si řekl, že je čas koupit si nový mobil. Můj starý mobil Xiaomi Redmi 2 1GB/8GB (1, 2) mi věrně sloužil čtyři roky, ale poslední dobou mu už docházel dech. Musel jsem ho nabíjet skoro každý den a to jsem na něm skoro nic nedělal. Taky byl dost pomalý a pořádně na něm nefungovaly některé aplikace. Prostě měl své dny sečtené. Po pravdě řečeno, už když jsem ho kupoval, tak to byl výběhový typ. Ale službu udělal dobrou, to ano.

A jaký nový mobil jsem si to vlastně koupil? Po konzultaci s kamarádem jsem šel do LG V30
(1, 2, 3). Tento mobil byl ke konci roku 2017 vlajkovou lodí firmy LG a stál neskutečné peníze
(cca 24 tisíc korun). Dnes stojí třetinu, ale jedná se stále o pořádně nadupaný stroj - posuďte sami. Nový mobil mám krátce, ale zatím jsem s ním náramně spokojený. Je rychlý, má parádní displej a dělá krásné fotky. Doufám, že mi dlouho vydrží a udělá mi velkou službu :-).

Láry Fáry

6. května 2019

Láry Fáry

Včera jsme si udělali výlet do města Rychnov nad Kněžnou. Prohlédli jsme si zámek, navštívili jsme muzeum a galerii Orlických hor a nakonec jsme zašli do kavárny Láry Fáry. Tato kavárna je tréninkovým pracovištěm pro lidi s mentálním postižením. V současné době fungují dvě kavárny Láry Fáry, jedna v Rychnově nad Kněžnou, druhá v Náchodě.

V kavárně bylo velice útulno a teplo (venku byla pěkná kosa). Dali jsme si výbornou kávu, čaj a skvělý čokoládový dort. Pokud někdy zavítáte do Rychnova nad Kněžnou nebo do Náchoda, určitě zajděte na kafčo do kavárny Láry Fáry. Stojí to za to a podpoříte tím dobou věc. Více informací o této kavárně najdete na Facebooku.

Jak jsem (ne)koupil navigaci

4. května 2019

Navigace

Už devět let používáme automobilovou navigaci od TomToma, konkrétně model Go750. S navigací jsme dosud spokojeni, i když má taky své mouchy. Bohužel (nebo možná bohudík) pro tuto navigaci již nelze dokoupit nové mapy, proto již čtyři roky jezdíme na starých mapových podkladech.

Já jsem minulý týden iniciativně objednal z e-shopu novou automobilovou navigaci, taky TomTom, a to model Start 52 (1, 2, 3). Její hlavní výhoda měla být ta, že má zdarma doživotní (do konce životnosti navigace) aktualizace map celé Evropy. Navigace mi již přišla, ale já ji obratem poslal zpět do e-shopu, aby mi vrátili peníze (do 14 dnů od nákupu se to dá). Možná si řeknete, proč jsem to udělal, ale já si pár dní předtím vyzkoušel navigace v mobilu (Waze a Mapy.cz) a byl jsem z nich nadšen. Babičce zatím bude stačit naše stará navigace a já budu používat navigaci v mobilu. No a až babičce přestane navigace fungovat nebo mapy hodně zastarají (to může být až za několik let), koupím jí navigaci novou. Do té doby ale ceny navigací určitě spadnou a budou nové a lepší :-).

Měřič krevního tlaku

3. května 2019

Měřič krevního tlaku

Pokud si chcete občas nebo pravidelně změřit krevní tlak, je dobré si pořídit vlastní měřič krevního tlaku (tzv. tlakoměr). Babička si tlakoměr přála, tak jsem se porozhlédl po internetu a osobně jsem zašel i do lékárny, abych se poradil. Během mého pátrání jsem narazil buď na tlakoměry firmy Omron nebo na tlakoměry firmy Hartmann.

Po přečtení mnoha recenzí a po konzultaci v lékárně jsem se přiklonil k tlakoměrům firmy Hartmann. Nakonec jsem vybral model Veroval Duo Control v dárkovém balení (kromě tlakoměru obsahuje i malou a velkou manžetu a síťový zdroj). Jeho velká výhoda je ta, že měří opravdu přesně a že se výsledky měření dají stáhnout do počítače, kde s nimi můžete různě pracovat. Už ho nějakou dobu používáme a jsme s ním naprosto spokojeni.

Přijímačky

17. dubna 2019

Přijímačky

Dnes dělala Anička přijímací zkoušky (tzv. přijímačky) na gymnázium ve Vysokém Mýtě a včera na gymnázium v Holicích. Jak jsem již v jednom předešlém článku psal, test se dělá z matematiky a z českého jazyka a literatury. Oba dva testy jsou bodovány maximálně padesáti body. Test z matematiky trval 70 minut, test z českého jazyka a literatury trval 60 minut. Vyhodnocení testů je 29.4.2019. Test z matematiky se zdál Aničce poměrně těžký, zato čeština prý "docela ušla". No uvidíme, jak to dopadne. Pokud se na gymnázium nedostane, tak půjde normálně na základní školu na vyšší stupeň a pak se uvidí.

Po přijímačkách jsme dnes spolu zašli do cukrárny na zákusek a dali jsme si pěkně do nosu :-). Taky jsem Aničce dal knížku, kterou si moc přála.

Sestřenice Hana

15. dubna 2019

Hanka na palubě

Mám sestřenici Hanu, která sice nečte knihy, jelikož na to nemá čas, ale zato poslouchá v práci audioknihy. Protože v práci pracuje manuálně a protože je to žena, tak kromě práce stíhá ještě poslouchat. My muži bychom to nezvládli, my neumíme dělat dvě věci najednou :-).

Hana už poslechla spoustu audioknih a je ráda, když jí občas nějaké pošlu. Audioknihy jí posílám přes internet, konkrétně přes portál www.uschovna.cz.

April

1. dubna 2019

Apríl

První duben, to je prostě apríl. Lidé si navzájem dělají různé žertíky a v novinách a na internetu vycházejí smyšlené články (tzv. kachny). Takže prvního dubna si musí člověk dávat pozor na to, co je pravda a co je pouhý výmysl. Jen pro zajímavost: první písemná zmínka v Česku apríl zmiňuje v roce 1690.

Zrovna dnes ráno jsem četl na internetu článek, že se má Strahovský stadion zbourat a místo něho se má za 11 miliard postavit rychlobruslařský stadion pro Martinu Sáblíkovou :-). Taky jsem dnes pozlobil aprílem moje sestřenice a moji kamarádku. Na druhou stranu musím přiznat, že mě aprílem pěkně dostala moje dcera Anička :-).

Letní čas

31. března 2019

Letní čas

Dnešní den je poslední den se zimním časem. Od zítřka tu máme letní čas a to znamená, že budeme chodit o hodinu dříve spát a ráno budeme o hodinu dříve vstávat. Já osobně tuto změnu času moc rád nemám, protože budu mít zase ohromné problémy ráno vstát brzy do práce. No, nedá se nic dělat, musím to nějak vydržet, nic jiného mi nezbývá :-(.

Vždy, když se mění čas (ať na letní nebo na zimní), tak to je signál, že se budou měnit pneumatiky na autě. Já mám pod palcem tři auta, na kterých měním pneumatiky, takže budu mít zase co dělat :-).

Motorový olej

30. března 2019

Motorový olej

Asi každý motorista ví, že se v autě jednou za čas mění motorový olej. Většinou se olej mění po 15 0000 km, ale někdo ho mění dříve, někdo později. Společně s motorovým olejem se mění i olejový filtr, který zachytává nečistoty v oleji, vznikající během provozu spalovacího motoru.

Nechat si vyměnit olej v autorizovaném servisu přijde na docela dost peněz. Já to řeším tak, že si přes internetový obchod koupím olej a filtr a jeden pán u nás ve městě mi to za 200 Kč vymění. Do mého Rapidu kupuju olej Castrol Edge 5W-30 a do Fabie (auto babičky) kupuju olej Castrol Magnatec 5W-40.

Gymnázium

28. března 2019

Gymnázium Dr. Emila Holuba

Anička chodí do základní školy, která je pouze pětitřídka. Protože Anička bude letos vycházet z páté třídy, tak se nabízí otázka, co dál. Může buď pokračovat na nějaké základní škole až do deváté třídy, nebo může zkusit osmileté gymnázium. Rozhodli jsme se, že zkusí osmileté gymnázium. Má to ale jeden podstatný háček. Ročník 2008 je velmi silný a na gymnázia se hlásí daleko více uchazečů, než kolik může být maximálně přijato. Tak například do Holic se hlásí 97 uchazečů a berou jich 30, do Vysokého Mýta se hlásí 100 uchazečů a berou jich také jen 30.

O tom, kdo bude přijat a kdo ne, budou rozhodovat testy z českého jazyka a literatury a z matematiky. Testy jsou jednotné pro celou republiku a bude je připravovat CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání). Anička bude dělat testy jak v Holicích (16.4), tak ve Vysokém Mýtě (17.4) a lepší z obou testů se jí bude započítávat do celkového hodnocení. Jak ale sami vidíte, uchazečů je mnoho a bude těžké se dostat mezi 30 vyvolených. Když to ale nedopadne, tak se svět nezboří, hlavu Aničce neutrhneme :-).

Vasův běh

5. března 2019

Běžkař

Vasův běh je závod v běhu na lyžích klasickým způsobem. Každoročně se pořádá první neděli v březnu ve Švédsku. Jeho délka činí 90 km a účastní se ho 15 800 lyžařů (více není povoleno).

Tohoto závodu se letos zúčastnil i můj kamarád Pepa. Norský vítěz letošního Vasova běhu zdolal těchto dlouhých 90 km za 4 hodiny a 39 minut. Pepovi to trvalo 9 hodin a 52 minut. Je to úctyhodný výkon, klobouk dolů.

Nová laserová tiskárna

2. března 2019

Tiskárna

Před třemi roky jsem si pořídil novou laserovou tiskárnu Samsung. Byla levná a lidé ji nehodnotili špatně, tak jsem do ní šel. Ze začátku se zdálo, že tiskne dobře, ale s odstupem času jsem zjistil, že kvalita tisku je prachbídná. Je ale možné, že tiskárna tiskla tak špatně už od samého začátku, jen jsem tomu nevěnoval takovou pozornost jako nyní. Po třech letech provozu, kdy už docházel toner, jsem dospěl k rozhodnutí, že tiskárnu prodám a koupím si jinou.

Tiskárnu jsem tedy prodal na Bazoši a místo ní jsem si pořídil tiskárnu Canon. Jedná se také o laserovou černobílou tiskárnu. Co se týče kvality tisku, tak oproti Samsungu je to nebe a dudy. Jestli si tedy budete v budoucnu kupovat laserovou tiskárnu, doporučuji ji pořádně vyzkoušet a případně ji vrátit. Taky bych se vyhnul levným tiskárnám Samsung, mám s nimi špatné zkušenosti :-).

Dycky Most!

28. února 2019

Most!

Hláška "Dycky Most!" pochází z osmidílného televizního komediálního seriálu MOST!, který se vysílal na ČT1. Tento seriál měl ohromnou sledovanost. Poslední díl sledovalo 1,61 milionu lidí a stal se tak zdaleka nejúspěšnějším seriálem České televize za více než posledních pět let. Seriál se odehrává v severočeském Mostě a poukazuje na témata jako je nesnášenlivost, soužití s Romy atd.

Mně osobně se tento seriál líbil, ale setkal jsem se i s opačným názorem. Na ČSFD je velmi dobře hodnocen. Je to prostě něco jiného než nekonečné seriály a detektivky, které se vysílají v televizi. Já se na televizi prakticky nedívám, ale MOST! jsem si nenechal ujít. Takže co říct na závěr? Asi tohle: "Dycky Most!" :-).

Programování ve VBA

8. února 2019

VBA

Rozhodl jsem se, že si opráším a prohloubím mé vědomosti z programování maker v MS Excel. Při psaní maker pro MS Excel se používá programovací jazyk VBA (Visual Basic for Applications). Sice jsem se to už jednou trochu učil, ale protože jsem to skoro 5 let nepoužíval, tak jsem prakticky všechno zapomněl a začínám skoro od nuly :-(. Tentokrát to ale beru z gruntu a ty nejdůležitější poznatky si zapisuji do sešitu. Mým cílem je projít následující knihu. Tuto knihu napsal jeden z největších odborníků na MS Excel a VBA John Walkenbach. Kniha má cca 900 stánek, takže mám celý rok 2019 co dělat :-).

Možná si říkáte, proč se to učím. Pravda je taková, že mě to jednak baví a jednak chci něco umět. Člověk nikdy neví, kdy se mu to bude hodit. A navíc, bude to dobře vypadat v mém životopise :-).

Čtenářská výzva

15. ledna 2019

Čtečka

Do nového roku 2019 jsem si dal jedno literární předsevzetí a to, že za celý rok přečtu 50 knih. Vychází to přečíst jednu knihu každých 7 dní. Zatím jsem přečetl v tomto roce pouze jednu knihu, takže sebou musím mrsknout :-). Knihy čtu na své elektronické čtečce Kindle. Na konci roku budu bilancovat a vypíšu zde všechny knihy, které jsem přečetl. Nevím, jestli těch knih bude 50, ale pokusím se tomu alespoň přiblížit :-).

Bruslení v Chocni

2. ledna 2019

Brusle

Ve městě Choceň (13 km od nás) mají krytý zimní stadion a přes zimu zde nabízejí veřejné bruslení. Bruslilo se i přes vánoční svátky a my jsme toho s Aničkou párkrát využili. Ceny za dvě hodiny bruslení jsou přijatelné - cca 20 Kč za osobu. Dvakrát jsme byli na večerním bruslení (od 20:00 do 22:00) a lidí nebylo mnoho - cca do padesáti. Pak jsme jeli v neděli 30.12. na odpolední bruslení (od 14:00 do 16:00) a lidí bylo jako kobylek, určitě více než tři sta. Bruslili jsme necelou hodinu a jeli jsme domů, protože to se opravdu nedalo.

Anička už bruslí dobře, ale já si na bruslích připadám stále jak začátečník :-). Bude to asi tím, že jsem jako dítě nebruslil a jak se říká "Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš". No, krasobruslař ze mě už asi nikdy nebude, ale alespoň, že se udržím na bruslích a stále nepadám :-).

Nový rok 2018

1. ledna 2019

Nový rok 2019

A je tu nový rok 2019! Přeji všem čtenářům mých stránek vše nejlepší, hlavně zdravíčko a rodinnou pohodu. I v tomto novém roce 2019 budu psát články a zveřejňovat fotografie. V minulém roce jsem na svých stránkách uveřejnil celkem 41 článků a 175 fotografií a to není určitě málo. Nevěřili byste, kolik to dá práce, udržovat stránky stále aktuální a vymýšlet témata k psaní článků :-). Pokud se vám moje stránky alespoň trochu líbí, tak plní svůj účel :-).

www.palaugari.cz