Petrovy stránky

Deník - rok 2020

Trh knih

18. února 2020

Trh knih

Před nějakým časem mě můj kamarád Honza upozornil na zajímavý portál www.trhknih.cz. Jedná se v podstatě o internetový antikvariát. Je zde možné nakupovat a prodávat knihy, které vyšly pouze na území ČR nebo Československa. Dříve, než začnete nakupovat nebo prodávat knihy, je potřeba se zaregistrovat. To zahrnuje ověření e-mailové adresy, telefonu a případně i poštovní adresy. Při prodeji knih si portál účtuje 15% provizi z prodejní ceny knihy, což mi přijde rozumné. Já jsem nakoukl do mé knihovničky a dal jsem do prodeje asi šest knih. Zatím jsem prodal jednu, ale třeba časem prodám i další.

Nejvýkonnější procesor současnosti

8. února 2020

Procesor

Včera firma AMD uvedla na trh nejvýkonnější procesor současnosti a to AMD RYZEN ThreadRipper 3990X (1, 2). Tento procesor obsahuje neuvěřitelných 64 jader / 128 vláken a jeho výkon je přímo ďábelský. V porovnání s mým čtyřjádrovým procesorem z roku 2011 je asi 40 krát výkonnější :-). Jeho cena je cca 100 tisíc korun, takže není pro každého.

Konkurenční firma Intel z tohoto procesoru (a i ze všech dalších procesorů AMD) musí mít neklidné spaní, protože sama má na trhu podstatně horší a dražší procesory a v dohledné době se to jen tak nezmění. Je neuvěřitelné, kam to firma AMD během tří let dotáhla, a naopak, jak trestuhodně Intel zaspal.

Návštěva v Bezděkově

5. února 2020

Znak Bezděkova

Bezděkov je malá obec v okrese Pardubice, která má kolem 318 obyvatel. V této obci bydlí můj kamarád Honza se svou rodinou, kterého jsem minulou neděli navštívil. Honza je taky dvorní korektor mých webových stránek, takže díky němu jsou mé články bez gramatických chyb a bez překlepů.

Honza mi ukázal svůj baráček a provedl mě od půdy až po sklep. Byla to příjemná návštěva s buchtou, čajem a Birellem :-). Než jsem odjel, udělal Honza jednu dokumentační fotografii se mnou a jeho mladší dcerou Liduškou.

Pololetní vysvědčení

31. ledna 2020

Vysvědčení

Včera dostávaly děti pololetní vysvědčení a dnes si užívají zaslouženého volna. Anička dostala své první vysvědčení v nové základní škole Doktora Emila Holuba v Holicích a to vysvědčení bylo parádní. Jenom jedna dvojka z češtiny, jinak samé jedničky. Já vím, že dobré známky nejsou pro život to nejdůležitější, ale o něčem to svědčí. Aničce se ve škole v Holicích líbí a to je dobře. Ať nasaje co nejvíce informací, dokud je mladá a dokud jí to jde. Až bude starší, tak jí učení nepůjde tak snadno, vím to z vlastní zkušenosti. Kupříkladu já se teď už nenaučím skoro nic nového. Nemám skoro žádného "pamatováka" a vše co se naučím, za chvíli zapomenu. Zase to má výhodu v tom, že když si přečtu nějakou knihu, tak za pár let si z ní nic nepamatuju a můžu ji číst znovu :-).

Četba v lednu

30. ledna 2020

Kniha

Jak jsem již psal v jednom z minulých článků Knihovna, tak zhruba před měsícem jsem se zaregistroval do Městské knihovny ve Vysokém Mýtě. Můj cíl byl přečíst každý měsíc alespoň jednu knihu. Za leden jsem cíl splnil, ba přímo překročil. Podařilo se mi totiž přečíst celkem tři knihy. Je pravda, že to byly moc pěkné knihy, které měly dobrý děj a spád, takže se četly samy. Jestli to takhle půjde dál, mohl bych za tento rok přečíst okolo třiceti knih a to by byl dobrý výkon :-). Nebudu ale předbíhat a uvidíme na konci roku, kdy uvedu seznam všech přečtených knih i s mým hodnocením.

Letenka do Ameriky

22. ledna 2020

Letadlo

Dnes si babička koupila zpáteční letenku do Ameriky, konkrétně do města Miami na Floridě. Navštíví tam moji sestru Irenku a to od konce dubna do konce května (celkem 4 týdny). Irenka sice bydlí ve městě Naples (asi 160 km západně od Miami), ale v Miami je nejbližší mezinárodní letiště od Naples, kam se dá z Prahy doletět pouze s jedním přestupem. Babička bude přestupovat v Londýně, ale už to zná, už letěla přes Londýn do Ameriky dvakrát.

Letenku jsme vybírali pomocí dvou portálů a to www.pelikan.cz a www.letenky.kralovna.cz. Chvilku nám trvalo, než jsme se "prokousali" nabídkami letenek, protože jich bylo opravdu hodně. Cena letenky taky záleží i na tom, jaký den v týdnu se letí a kdy se letenka koupí. Nakonec se nám podařilo koupit letenku za dobrý peníz a s rozumnou délkou letů (ne moc dlouhé čekání na přestupu).

Dvanácté narozeniny

17. ledna 2020

Dort

Včera měla Anička dvanácté narozeniny. Oslava ale včera nebyla, protože byl čtvrtek, a to má Anička tancování až do 20:00. Nicméně dnes to oslavíme u nás a na sobotu má Anička pozvané kamarádky k sobě domů. Od babičky dostane čokoládový dort a nějaké peníze do kasičky a ode mě chytrý náramek Xiaomi Mi Band 4 a k tomu čtyři vyměnitelné barevné náramky, které si Anička vybrala. Pokud čtete pravidelně můj deník, tak vám asi neuniklo, že jsem chtěl Aničce původně koupit chytré hodinky. Anička si to ale pak rozmyslela a vybrala si chytrý náramek. Říkala, že se na něj už moc těší a že se jí o něm dokonce zdálo :-). Takže "Vše nejlepší k narozeninám Aničko!".

Konec Windows 7

14. ledna 2020

Windows 7

A je to tady! Před deseti lety se na trhu objevil operační systém Windows 7. Dnešním dnem končí jeho oficiální technická podpora ze strany Microsoftu. Ale nebojte se, počítače s Windows 7 budou fungovat i nadále, jen Microsoft nebude pro tento operační systém vydávat bezpečnostní záplaty. Já mám doma i v práci taky Windows 7 a zatím jsem v klidu. Dokud mi budou fungovat všechny programy a půjde mi internetové bankovnictví, tak na Windows 10 přecházet nebudu. No, a až to bude nutné, koupím si rovnou nový počítač a tam už Windows 10 nainstaluju. Ale to si ještě tak dva roky počkám.

Chytré hodinky

12. ledna 2020

Hodinky

Poslední dobou jsou mezi lidmi populární chytré hodinky a fitness náramky. I babička dostala letos od Ježíška chytré hodinky a to Xiaomi Amazfit Bip. Tyto hodinky toho umí poměrně hodně, ale babička je používá hlavně na sledování času a počtu ušlých kroků (kilometrů). Hodinky jsou na baterii a vydrží v provozu až 45 dní, což je paráda.

I Anička by chtěla chytré hodinky, ale jiné, než mají děti ve třídě. Ty mají většinou fitness náramky, ale Aničce se víc líbí hezké kulaté hodinky. Na internetu si vybrala typ Armodd Candywatch Crystal. 16. ledna bude mít Anička narozeniny (12 let), tak jí hodinky koupím jako dárek. Doufám, že s nimi bude spokojená a že jí chvíli vydrží.

Rýmička

9. ledna 2020

Rýmička

Dnes mě v práci dostihla nejzákeřnější mužská nemoc a to "rýmička" :-). Naštěstí jsem si s sebou vzal dostatečné množství papírových kapesníků, protože už včera večer jsem cítil, že na mě něco leze. Už si ani nepamatuji, kdy jsem měl rýmičku naposledy. Po práci si dojdu do lékárny pro šumivý vitamín C a doma budu pít horké čaje s citrónem a medem.

Pokud medicína zabere, odezní mi rýmička za sedm dní, jinak bude trvat celý týden :-). No, kdyby všechny nemoci trvaly jenom týden, tak by to bylo dobrý...

Tříkrálová sbírka

5. ledna 2020

Tříkrálová sbírka

Již dvacet let se u nás v ČR pořádá tzv. Tříkrálová sbírka. Je to dobročinná sbírka, kterou pořádá Charita ČR. Koledníci Charity (většinou děti) jsou převlečeni do kostýmů Tří králů (Kašpar, Melichar a Baltazar) a vybírají finanční příspěvky do úředně zapečetěné kasičky. Koledníci chodí od domu k domu, zpívají známou písničku o Třech králích a dávají dárcům drobné pozornosti - cukříky a kalendáříky. Pokud dárci chtějí, tak jim koledníci na futra dveří napíší křídou "K + M + B + 2020". To znamená "Kristus požehnej tomuto domu po celý rok 2020". Každá skupina koledníků má svého vedoucího (většinou dospělého), který je vybaven průkazem.

Letos se Anička poprvé zúčastnila Tříkrálové sbírky v Holicích. Byla převlečena za Kašpara a moc se jí to líbilo. Přinesla si domů plno sladkostí, jen byla dost zmrzlá. Říkala ale, že příští rok půjde zase.

Knihovna

3. ledna 2020

Kniha

Dnes jsem se opět zaregistroval do knihovny ve Vysokém Mýtě. Dlouhé tři roky jsem tam nebyl, ale ještě mě z databáze nevymazali :-). Za roční členství jsem zaplatil 120 Kč, což je podle mě velmi slušná cena.

Rovnou jsem si půjčil jednu knihu a už se těším, až si ji přečtu. Na konci roku uveřejním seznam knih, které jsem přečetl za celý rok - ať již ve formě tištěné knihy nebo e-knihy na mé elektronické čtečce Kindle. Myslím si, že do konce tohoto roku bych mohl přečíst zhruba 12 knih, každý měsíc jednu. Byly doby, kdy jsem přečetl i osm knih za měsíc, ale to byla spíš výjimka. Teď to nebudu přehánět a v klidu si vychutnám každou knihu. Z vlastní zkušenosti vím, že máloco se vyrovná pěkné knize.

Nový rok 2020

1. ledna 2020

Nový rok 2020

A máme tu zase nový rok, tentokrát rok 2020. Uvidíme, co nám přinese, ale jedno vím jistě - dne 14.1.2020 skončí podpora operačního systému Windows 7. Tento operační systém využívám jak doma, tak v práci. Budu tedy muset někdy přejít na Windows 10, ale vůbec se mi do toho nechce. No, uvidíme, ještě je čas :-).

Co se týká osobních vyhlídek na rok 2020, tak bych chtěl pokračovat ve šlapání na rotopedu. Zatím mě to stále baví, i když jsem zatím neshodil ani deko (a to šlapu už 3 měsíce!). Od Ježíška jsem dostal permanentku do bazénu. Budu tedy jednou v týdnu chodit plavat do bazénu ve Vysokém Mýtě. Od 1.1.2020 mám v práci nového vedoucího. Je to jiný sekáč, ten se už nezakecá... , proto již žádné pozdní příchody do práce, ale pěkně od 7:00 do 13:00, tak jako moje sestřenice Dana :-).

Takže vše nejlepší do nového roku a ať se vám moje stránky líbí.

www.palaugari.cz