Petrovy stránky

Deník - rok 2021

Nastavení IPhonu

3. března 2021

Mobil

Nastavení IPhonu je celkem jednoduché. Na Youtubu je spousta návodů a doporoučení, jak IPhone nastavit a jak ho ovládat. My jsme ale s Aničkou měli problém hned při prvním zapnutí IPhonu. Chtělo to po nás nastavit jazyk a region. Bohužel Anička byla moc hrrr a omylem vybrala region Německo a problémy začaly. Zpátky už to dát nešlo, tak jsem si normálně vytvořil Apple ID (účet u Applu). Když jsme však chtěli stáhnout nějakou aplikaci z Apple Storu, tak no na nás mluvilo německy a nešlo s tím nic dělat. V nastavení jsme vše změnili na češtinu, ale nic nepomohlo, ani tovární nastavení. Asi po dvou hodinách beznaděje jsem se přihlásil na počítači na iCloud a tam jsem změnil na svém účtu region na Česko a už to frčelo :-). Taková blbost a jak může člověku znepříjemnit život. Zase jsme o něco chytřejší a příště už nás nic nepřekvapí :-).

Nakousnuté jablko

28. února 2021

Apple

Za svůj život jsem měl celkem 8 mobilních telefonů. Z toho 4 byly tlačítkové a 4 chytré telefony neboli smartphony. U smartphonů jsem doposud používal výhradně operační systém Android.

Před dvěma lety jsem si koupil docela výkonný smartphone s Androidem. Měl perfektní OLED displej, ale to bylo asi tak jediné, co na něm bylo perfektní. Bohužel celkový dojem z telefonu byl spíše zklamání. Protože je telefon ještě v záruce, rozhodl jsem se, že ho prodám a místo něho si koupím jiný. Od nového telefonu jsem chtěl hlavně pěkná videa a fotky a aby měl "vyladěný" operační systém. Po dlouhých úvahách jsem dospěl k zásadnímu rozhodnutí, že si koupím "nakousnuté jablko" s operačním systémem iOS, konkrétně Apple IPhone SE (2020) 64 GB černý. Jasně, IPhone je dražší a tento model má již poměrně zastaralý design a menší displej. Na druhou stranu má zase nový procesor a umí vše, co jsem od nového telefonu požadoval. Už ho s Aničkou dva dny testujeme a musím říci, že vypadá velmi dobře :-).

Otužování

23. února 2021

Otužování

Zhruba před měsícem a půl jsem začal s pravidelným otužováním. Nesekám si ale díru do ledu, jen si vždy na závěr sprchování nastavím studenou vodu. Voda sice není úplně studená (v naší sprše studenější bohužel nastavit nejde), ale i tak mi to stačí.

Propagátoři otužování tvrdí, že otužování slouží jako prevence proti nachlazení, chřipce, angíně, případně dalším nemocem jako vysokému krevnímu tlaku nebo bolestem zad. No, uvidím, jestli budu tento rok zdravější než ten minulý a zda se mi vyhne zákeřná nemoc rýmička :-).

Grafická karta

21. února 2021

Grafická karta

Když jsem si před nedávnem kupoval nový počítač, byla jeho součástí i grafická karta (grafika) Nvidia GeForce GT 1030. Tato grafika je multimediální, to znamená, že není určena na hraní počítačových her (na běžnou práci ale bohatě postačuje). Původně jsem uvažoval o koupi nějaké trošku výkonnější herní grafiky, ale v současné době se prakticky nedá žádná sehnat. Všechny je totiž vykoupili těžaři digitálních měn.

Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem prohodil grafiky mezi Aničky počítačem (můj původní) a mým novým počítačem. V mém novém počítači se tedy nyní "prohání" grafika z roku 2016 a to Nvidia GeForce GTX 950, která je asi 2x rychlejší než ta nová multimediální. Na moje hraní série Half-Life 2 to teď s přehledem stačí :-).

Obleva

18. února 2021

Obleva

Po silných mrazech dorazila do Česka obleva. Přes noc teploty klesnou maximálně k nule a přes den se teploty drží kolem 10 stupňů nad nulou. Všude je z tajícího sněhu plno vody. Zrovna před chvílí jsem se vrátil z lesa z noční procházky s Ritou a musím říct, že je v lese pěkná čvachtanice.

Myslím si, že u nás na Jelení už to do konce zimy na běžky ani na brusle nebude. No, nebude dlouho trvat a bude tu jaro :-).

Silné mrazy

12. února 2021

Rampouchy

Do Česka dorazily silné mrazy. Největší mráz byl dnes ráno na Šumavě a to -30 stupňů. I v příštích dnech budou venkovní teploty velmi nízké.

Je 20:30 a já se před chvílí vrátil z večerní procházky s Ritou (náš pes). Venkovní teploměr ukazoval -11 stupňů. Mně to ale nevadí, já chodím s Ritou takhle večer na půlhodinovou procházku do lesa každý večer, za jakéhokoli počasí. Alespoň mám nějaký pravidelný pohyb a jsem chvíli na čerstvém vzduchu :-).

Nový počítač sestaven

11. února 2021

Počítač

Začátkem týdne mi Českou poštou přišly dva balíčky. Tyto balíčky obsahovaly všechny komponenty, které jsou potřeba k sestavení parádního počítače. Komponenty jsem nejprve otestoval pracovně na stole, abych se přesvědčil, jestli vše funguje jak má. Vše fungovalo dobře, tak jsem komponenty namontoval do počítačové skříně. Sestavený počítač vypadá následovně (1, 2, 3, 4, 5).

Na Bazoši jsem zakoupil digitální licenci pro Windows 10 + MS Office 2019 za 219 Kč. Oba tyto programy jsem bez problémů nainstaloval a aktivoval. Počítač je opravdu rychlý jako blesk a dělá mi velkou radost :-).

Nový počítač objednán

8. února 2021

Procesor

Nedávno jsem se v článku zmínil o tom, že můj počítač jsem musel dát Aničce na distanční výuku a sám jsem trpěl se "starým krámem" :-). Nakonec jsem dnes udělal rázný krok a objednal si na internetu nový počítač. Konkrétně jsem koupil následující komponenty. Nekupoval jsem to nejlevnější, ani to nejdražší, prostě taková zlatá střední cesta. Pokud mi tento nový počítač vydrží jako můj starý, tj. 10 let, budu rád. V dnešní době jde ale vývoj počítačů mílovými kroky kupředu a kdo ví, co bude za 10 let. Nové komponenty mi mají přijít zítra Českou poštou, proto pojedu zítra z práce o něco dříve, abych si počítač mohl pěkně v klidu složit a zprovoznit :-).

Prodaná firma

5. února 2020

Mikroelektronika

Dnes nám majitel naší firmy e-mailem oznámil, že včera prodal firmu. Takže už máme nového majitele a s tím určitě přijdou i nové změny. Jsem zvědavý, jak se nás to dotkne, protože bych si nerad v dnešní době hledal novou práci. No, počkáme a uvidíme.

Ve firmě Mikroelektronika pracuji již 15 let (od roku 2005) a jsem zde spokojený. Hodně jsem se zde naučil a práce mě baví. Z domu to mám autem 15 min jízdy, takže pohoda. Snad tu ještě několik let vydržím....

Počítač pro distanční výuku

5. února 2021

MS Teams

Když loni začala pro školní děti distanční výuka, byla Anička u mě doma a používala můj počítač. V polovině listopadu loňského roku jsem sehnal starší počítač a monitor, takže Anička mohla být na distanční výuku doma u mámy. Anička používá k online výuce program MS Teams. Tento program na tom starším počítači jakž takž fungoval. Před několika dny ale v jejich škole nařídili, že děti musí mít při výuce zapnutou webkameru. No a to ten starší počítač už nezvládl a začal padat. Dopadlo to nakonec tak, že jsem Aničce dal svůj počítač a starší jsem si od ní vzal. Anička je teď spokojená, jak to má všechno rychlé a já "trpím" se starým počítačem :-). Nicméně mě to asi přinutí k tomu, abych si po deseti letech konečně koupil nový počítač.

Suchej únor

1. února 2021

Suchej únor

Dnes je prvního února a to znamená, že začíná kampaň Suchej únor. Tato výzva nabádá lidi, aby se pokusili vydržet celý měsíc bez alkoholu. Je pravda, že Česká republika je na předních místech co do spotřeby alkoholu na osobu. Osobně znám několik lidí, kteří pijí přes míru a mají s alkoholem problém. Alkohol je vlastně tvrdá droga a není jednoduché se této závislosti zbavit. Já s alkoholem problém nemám. Každý den si sice dám jednu "kuželku", ale nealkoholického piva a jsem spokojený :-). Nepotřebuji mít pocit, že se se mnou točí svět a vše vypadá růžovější. Pokud byste se chtěli dozvědět něco víc o kampani Suchej únor, tak navštivte stránky kampaně.

Čtenářský plán

31. ledna 2021

Kniha

Minulý rok jsem přečetl celkem 25 knih. Protože dobré knize se vyrovná máloco, chci i letos pokračovat ve čtení. Zatím se mi letos podařilo přečíst jednu knihu, ale už mám v plánu další. Kvůli koronaviru je městská knihovna ve Vysokém Mýtě zavřená, tak "opráším" svou elektronickou čtečku knih a budu číst na ní. E-knihy se dají stáhnou zdarma z internetu, tak proč toho nevyužít :-). Na konci roku zase zveřejním seznam všech přečtených knih včetně mého hodnocení a třeba vás to bude inspirovat k přečtení nějaké té knihy.

LaTeX v akci

30. ledna 2021

LaTeX

Koncem minulého roku jsem se pustil do intenzivního studia typografického skriptovacího jazyka LaTeX a studoval jsem ho i přes Vánoce. Nyní mám již dostatečné znalosti k tomu, abych ho použil v praxi. Momentálně pracuji na jednom dokumentu (Technické podmínky), který "překlápím" z MS Wordu právě do LaTeXu. Není to až zas tak složité, ale je tam několik úskalí, se kterými si asi sám neporadím. Nicméně můj vedoucí říkal, že až budeme potřebovat, zařídí nám (mně a kolegovi) školení. To je ale teď v době koronavirové asi pasé. Nicméně budu i nadále pokračovat ve studiu, abych si LaTeX více zažil. Abyste viděli, jak vypadá dokument psaný v LaTeXu, tak tady je malá ukázka.

Moje druhá pokuta

27. ledna 2021

Radar

Minulý rok v červenci jsem dostal svoji první pokutu (1 500 Kč) a to za rychlou jízdu v obci. Od té doby jsem jezdil o dost opatrněji a dával si pozor, abych jezdil podle předpisů.

Ve Vysokém Mýtě, kde pracuji, je umístěno několik radarů, které měří rychlost. Navíc na všech pěti(!) semaforech (které projíždím) jsou umístěny kamery. Ty kontrolují, jestli náhodou někdo nejel na červenou. No a včera jsem si byl na poště vyzvednout "podezřelou" obálku do vlastních rukou. V obálce byl dopis z dopravního oddělení ve Vysokém Mýtě, který mě upozornil, že jsem v Mýtě místo 50 km/h jel 61 km/h a abych co nejdříve zaplatil pokutu 800 Kč. Pěkně mě to naštvalo a použil jsem i nějaké to sprosté slovo. Musím si prostě dávat pořádný pozor, abych neplnil městskou pokladnu pokutami za rychlou jízdu nebo za jízdu na červenou.

Na běžkách

20. ledna 2021

Běžkař

Nejsem velkým příznivcem zimních sportů. Jediný zimní sport, který občas provozuji, jsou běžky. Protože u nás napadlo relativně dost sněhu, tak jsem po několika letech oprášil běžky a minulý víkend jsem vyrazil na místní louku. Byl jsem na běžkách cca hodinu a stačilo mi to :-). Místy jsem jel po hlíně, místy po vodě, ale na tu bídu do docela šlo. Neudělal jsem žádný velký sportovní výkon, ale ještě dnes mě bolí nohy. Abych pravdu řekl, tak si raději zašlapu 35 minut na rotopedu :-).

Dámský gambit

17. ledna 2021

Dámský gambit

Nedávno jsem zhlédl parádní sedmidílný americký televizní seriál Dámský gambit. Na tento seriál mě upozornil kamarád Jarda z práce a byla to "trefa do černého". Seriál se vysílal na Netflixu, ale já jsem si ho, tak jako většinu filmů, stáhl z netu.

Příběh vypráví o mladé dívce, která ztratí matku a dostane se do sirotčince. Zde se náhodou seznámí se správcem budovy, který ji naučí hrát šachy. Z dívky se díky mimořádnému talentu stane geniální šachová hráčka, ale cestu na absolutní vrchol jí komplikuje závislost na lécích a alkoholu. Jestli chcete vědět, jak to dopadne, tak neváhejte a koukněte se na něj. Seriál je také velmi dobře hodnocen na ČSFD.

Servisní prohlídka

15. ledna 2021

Prohlídka

Více než rok se mi na displeji mého Rapida zobrazovala hláška, že mám jít na servisní prohlídku. No a dnes jsem se k tomu konečně dokopal. Ráno jsem zavezl auto do servisu ve Vysokém Mýtě (zde pracuji) a odpoledne jsem to měl hotové. Potěšilo mě, že mě ráno zavezli autem do práce a odpoledne pro mě do práce dojeli. Od servisu do práce by mi to pěšky trvalo více než půl hodiny, takže mi to ušetřilo spoustu času.

Rapidu vyměnili filtry, stěrače, doplnili chladicí kapalinu a další drobnosti a jsem zase o tři tisíce lehčí :-). Další výzva k servisní prohlídce mi naskočí asi zase za rok, ale já to o pár měsíců protáhnu a půjdu na prohlídku asi až na jaře nebo v létě, protože v zimě se mi určitě nebude chtít.

Internetový podvodník

13. ledna 2021

Podvodník

Minulý rok jsem získal novou zkušenost s nákupem zboží přes internet. Sháněl jsem jednu starší součástku do počítače, proto jsem dal na internet inzerát. Ozval se mi jeden zájemce (prodejce). Vystupoval slušně, poslal i fotografii součástky a chtěl platbu předem na účet. Já jsem s tím problém neměl, protože když já prodávám na internetu, taky chci vždy platbu předem. Poslal jsem mu tedy peníze na účet (250 Kč). Když jsem se ho po pár dnech zeptal, jestli už zboží poslal, začal se vymlouvat, že je poštovné drahé a kdesi cosi a jestli mu nepošlu ještě 100 Kč. V té chvíli jsem zbystřil a samozřejmě jsem mu už nic neposlal. Od té doby přestal komunikovat, takže mi bylo jasné, že jsem narazil na podvodníka.

Obrátil jsem se na mého kamaráda právníka, jestli s tím nejde něco udělat. Protože ale neznám jméno a bydliště toho podvodníka, tak s tím prakticky nejde nic dělat, leda to řešit s policií.... Takže jsem dostatečně poučen a příště si dám pořádný pozor.

Koruna

10. ledna 2021

Koruna

Včera jsem zhlédl poslední díl britského televizního seriálu Koruna, který se vysílal na Netflixu. Já jsem si ho ale stáhl z netu, protože Netflix nemám. Tento seriál mapuje životní osudy britské královské rodiny za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. Zatím jsou natočeny čtyři série po deseti epizodách a každá epizoda trvá přibližně hodinu. První série se natočila v roce 2016 a čtvrtá série v roce 2020.

Mně se seriál dost líbil. Dozvěděl jsem se o britské královské rodině hodně nového, i když seriál je do jisté míry fikce, ale stojí na skutečných základech. V roce 2022 se má vysílat pátá série, tak se na ni určitě rád podívám.

Žádost o druhý monitor

6. ledna 2021

Monitor

Doma jsem skoro měsíc používal u svého počítače dva monitory. Nejprve to byl nezvyk, ale brzy jsem tomu přišel "na chuť". Dalo by se říci, že je to poměrně návykové, protože se na dvou monitorech pěkně pracuje. V práci jsem měl jenom jeden monitor a ten druhý mi po zkušenosti z domu trochu chyběl. Zažádal jsem tedy u svého vedoucího o druhý monitor pro mě a pro kolegu, který taky píše dokumentaci. Vedoucí to zapsal do plánu investic a můžeme se prý brzy těšit na nové 27" monitory a to už příští rok :-).

Nový rok 2021

1. ledna 2021

Nový rok 2021

Rok se s rokem sešel a máme tu nový rok, tentokrát 2021. Ten minulý rok se nesl ve znamení koronaviru, tak jsem zvědavý, jestli koronavirus bude dominovat i v tomto roce.

Dovolte mi malé bilancování předchozího roku z pohledu mých internetových stránek. V roce 2020 jsem uveřejnil celkem 84 článků, což je nejvíce za celou historii, kdy stránky píšu. Nevím, jestli to někdy překonám, ale nepíšu články, abych překonal rekord, ale proto, že se stala z mého pohledu nějaká zajímavá událost, o které má cenu napsat článek. Na druhé straně jsem uveřejnil fotografie pouze z jednoho výletu :-(. No a čtyři uveřejněná videa je takový průměr ....

Přeji všem čtenářům mých stránek v roce 2021 jen to dobré a buďte mi nakloněni i v tomto roce.

www.palaugari.cz